PMD Projects şirkətinə COP29 -da Azərbaycanda ilk GPM 360 sertifikatı təqdim olundu
“PMD Projects” MMC şirkətinin direktoru Nəriman Topçibaşevə COP29-da GPM Global şirkətinin icraçı direktoru Oksana Klimenko tərəfindən GPM 360 (Green Project Management) sertifikatı təqdim olundu. Bununla şirkət davamlı inkişaf və ekoloji idarəetmə prinsiplərinə uyğun fəaliyyətini bir daha təsdiq etdi.
GPM 360 sertifikatı yaşıl layihə menecmenti standartlarının ən yüksək göstəricilərindəndir. Bu sertifikat PMD Projects-in həyata keçirdiyi “Hilton Garden Inn” layihəsində proslərinin dayanıqlı olmasının təsdiqidir. Bununla layihənin idarəedilməsində resurslarslardan effektiv istifadənin təmin edilməsinə, ekolojı təsirlərin minimallaşdırılmasına, layihə davamlılığına təsir göstərə biləcək risklərin sürətli müəyyən edilməsinə, əməliyyat xərclərinin azaldılmasına nail olundu.
Qeyd edək ki, standart çərçivəsində proseslərin qiymətləndirilməsi GPM Global-ın Azərbaycanda yeganə akkreditasiyalı tərəfdaşı PMO.az Layihə Düşüncə Məktəbi tərəfindən həyata keçirlmişdir.
Vurğulayaq ki, PMD Projects qabaqcıl dayanıqlı inşaat təcrübələrini tətbiq edərək təşviqini fəal şəkildə dəstəkləyir. Şirkət bu istiqamətdə bir sıra beynəlxalq sertifikata malikdir (İSO 50001:2022, İSO 9001:2015, İSO 14001:2015, İSO 45001:2018).

PMD Projects Company Awarded the First GPM 360 Certification in Azerbaijan at COP29
The Director of PMD Projects LLC, Nariman Topchibashev, was presented with the GPM 360 (Green Project Management) certification by Oksana Klimenko, Executive Director of GPM Global, at COP29. This certification reaffirms the company's commitment to sustainable development and environmental management principles.
The GPM 360 certification is one of the highest standards in green project management. It confirms the sustainability of the processes applied in PMD Projects's "Hilton Garden Inn" project. This achievement reflects the company’s ability to ensure effective resource utilization, minimize ecological impacts, quickly identify risks that may affect the project’s sustainability, and reduce operational costs.
It is important to note that the evaluation of processes under this standard was conducted by PMO.az Project Thinking School, the only accredited partner of GPM Global in Azerbaijan.
Furthermore, PMD Projects actively supports the promotion of advanced sustainable construction practices. The company holds several international certifications in this field, including ISO 50001:2022, ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, and ISO 45001:2018.