İlham Əliyev Ağdam şəhərində İmarət Kompleksinin bərpadan sonra açılışında iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 19-da Ağdam şəhərində İmarət Kompleksinin bərpadan sonra açılışında iştirak edib.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli dövlətimizin başçısına görülən işlər barədə məlumat verdi.
Qeyd edək ki, Ağdam rayonunda erməni vandalizmi nəticəsində dağıdılıb talan edilmiş tarixi-memarlıq tikililərdən biri də Qarabağ xanlığının banisi Pənahəli xanın sarayıdır. XVIII əsrə aid bu tarix-memarlıq abidəsi xan nəslinin ilk mülklərindəndir. Saray Azərbaycan ərazisində inşa edilmiş digər xan saraylarından fərqli olaraq dəbdəbəli yaşayış evi xüsusiyyəti daşıyıb. İşğalda olmuş ərazilərdəki digər tarixi-mədəni və dini abidələr kimi Pənahəli xanın imarəti də ermənilər tərəfindən təhqir edilib, vandalizmə məruz qalıb.
Qarabağ xanlığının əsasını qoymuş Pənahəli xanın və xanlıqda müxtəlif illərdə hakimiyyətdə olmuş İbrahimxəlil xanın, onun oğlu, Qarabağın sonuncu hakimi Mehdiqulu xanın qəbirüstü türbələri, həmçinin Mehdiqulu xanın qızı, görkəmli şair, rəssam Xurşidbanu Natəvanın məzarları İmarət kompleksində yerləşib. Qarabağ xanlarının nəslindən olmuş digər görkəmli şəxslər buradakı qəbiristanlıqda dəfn ediliblər. Ağdam şəhəri işğal edildikdən sonra qəbiristanlıq erməni vandalizminin qurbanı olub. İbrahimxəlil xanın türbəsi və Xurşidbanu Natəvanın qəbirüstü abidəsi də bədnam qonşularımız tərəfindən dağıdılıb.
Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, 2023-cü ildə Ağdam İmarət Kompleksində yerli və xarici mütəxəssislərin iştirakı ilə restavrasiya və arxeoloji tədqiqat işlərinə başlanılıb. Ərazisi 3,3 hektar olan kompleks mərasimlərin keçirilməsi üçün nəzərdə tutulmuş tikililər, türbələr, tarixi qəbiristanlıq, Qarabağ atlarının təqdimatı üçün atçılıq kompleksi və ziyarətçi mərkəzindən ibarətdir.
Kompleksdə yaradılan Qarabağ atları parkında qədim dövrlərdən şöhrəti dünyanı dolaşan Azərbaycanın Qarabağ atlarının auksionunun keçirilməsi, eyni zamanda, parkda müxtəlif vaxtlarda bu atların iştirakı ilə təlim və şou-proqramların təşkili nəzərdə tutulur.
Dövlətimizin başçısı Qarabağ atlarına baxdı.
Bildirildi ki, hazırda kompleksin ərazisindəki 6 min kvadratmetrlik sahədə yerləşən tarixi qəbiristanlıqda arxeoloji tədqiqat işləri ikinci mərhələdə davam etdirilir. Aparılan araşdırmalar nəticəsində yeni tarixi faktlar üzə çıxarılıb.
Qeyd olundu ki, Ağdam İmarət Kompleksi artıq ziyarətçilər üçün açıqdır. Kompleksə gələn qonaqlar, turistlər burada yaradılmış park, ziyarətçi mərkəzi, muzey və kafenin xidmətlərindən istifadə edə bilərlər.

Ilham Aliyev attended inauguration of Imarat Complex in Aghdam following its restoration
On September 19, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev participated in the inauguration of the Imarat Complex in the city of Aghdam following its restoration.
Adil Kerimli, Minister of Culture, provided the head of state with details about the restoration work.
The Imarat Complex, which includes the palace of Panahali Khan, the founder of the Karabakh Khanate, was severely damaged and looted by Armenian vandals. The 18th-century architectural monument was a lavish residence, distinct from other khan palaces in Azerbaijan. Like other historical, cultural, and religious sites in the occupied territories, the Imarat Complex suffered significant vandalism.
The complex also contains the gravestones of Panahali Khan, Ibrahim Khalil Khan, his son Mehdi Gulu Khan (the last ruler of Karabakh), and Mehdi Gulu Khan's daughter, the prominent poet and artist Khurshidbanu Natavan. Other notable figures of the Karabakh khans’ family were buried in the complex’s cemetery. Following the occupation of Aghdam, the cemetery was targeted by Armenian vandalism, and the gravestone of Ibrahim Khalil Khan and the memorial monument of Khurshidbanu Natavan were destroyed.
Under President Ilham Aliyev’s directive, restoration and archaeological work began in 2023 with the involvement of local and international experts. The 3.3-hectare complex now features ceremonial buildings, mausoleums, a historical cemetery, a horse-riding complex for showcasing Karabakh horses, and a visitor center.
The Karabakh horse park will host auctions of Azerbaijan’s famed Karabakh horses and various training and show programs featuring these horses.
President Ilham Aliyev also viewed the Karabakh horses. Ongoing archaeological research in the 6,000-square-meter historical cemetery area has uncovered new historical facts.
The Imarat Complex is now open to visitors, who can explore the park, visitor center, museum, and café. President Ilham Aliyev planted a tree within the complex grounds, and a commemorative photo was taken at the conclusion of the visit.