İlham Əliyev dərman preparatları istehsalı müəssisəsinin açılışında iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Abşeron rayonunun Hökməli qəsəbəsində “Scandens Pharmaceutical Industries Ltd” MMC-nin dərman preparatları istehsalı müəssisəsinin açılışında iştirak edib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və baş direktor Kamran Həsənov dövlətimizin başçısına müəssisə barədə məlumat verdilər.
Beynəlxalq standartlara uyğun layihələndirilən müəssisə Almaniya, İsveçrə və İtaliyanın qabaqcıl texnologiya və avadanlıqları ilə təchiz olunub. İl ərzində müəssisədə antibiotiklər, diabetologiya, hepatologiya, kardiologiya, andrologiya, allerqologiya və qastroenterologiya sahələrinə aid təxminən 800 milyon ədəd tablet və kapsul dərman preparatı istehsal olunacaq. İstehsal olunan məhsullar həm daxili bazara çıxarılacaq, həm də gələcəkdə ixrac ediləcək. Müəssisədə 120 iş yeri yaradılıb.
Dəyəri 74 milyon manat olan layihə özəl investisiya hesabına həyata keçirilib. Şirkət İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən verilmiş investisiya təşviqi sənədi hesabına idxal olunan avadanlıqlara görə 6,5 milyon manat güzəşt əldə edib.
Müəssisənin fəaliyyətə başlaması Azərbaycanın əczaçılıq sənayesində yeni inkişaf mərhələsi kimi qiymətləndirilir. Burada xammaldan hazır məhsula qədər dərman preparatlarının istehsalının bütün mərhələləri həyata keçiriləcək. Yeni müəssisə ölkəmizdə əczaçılıq sənayesinin inkişafına və yerli istehsalın güclənməsinə töhfə verəcək. Yerli və beynəlxalq tələblərə cavab verən rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsalı ölkəmizin ixrac imkanlarını da genişləndirəcək.
Müəssisə, eyni zamanda, əczaçılıq sahəsində peşəkar kadrların hazırlanması və əməli bacarıqların inkişafı üçün baza rolunu oynayacaq. “Scandens Pharmaceutical Industries Ltd” MMC, Azərbaycan Tibb Universiteti, Macarıstanın Peç Universiteti və “Panon Pharma” şirkəti arasında imzalanmış dördtərəfli Memorandum çərçivəsində burada əczaçı və qeyri-əczaçı ixtisasları üzrə qısa və uzunmüddətli təlim və təcrübə proqramlarının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Prezident İlham Əliyev müəssisəni işə saldı.
Müəssisənin damında ümumi gücü 450 kVt/saat olan 710 ədəd Günəş paneli quraşdırılıb ki, enerji sərfiyyatının təxminən 40 faizi bu panellər vasitəsilə ödənəcək.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the opening of a pharmaceutical production facility owned by Scandens Pharmaceutical Industries Ltd in the Hokmali settlement of the Absheron district.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov and Director General Kamran Hasanov briefed the head of state on the facility.
Designed in accordance with international standards, the facility is equipped with advanced technologies and equipment from Germany, Switzerland, and Italy. The enterprise will annually produce approximately 800 million tablets and capsules across various therapeutic areas, including antibiotics, diabetology, hepatology, cardiology, andrology, allergology, and gastroenterology. The products will supply the domestic market and are planned for export in the future. A total of 120 jobs have been created at the facility.
The 74-million-manat project was implemented through private investment. With the investment promotion document issued by the Ministry of Economy, the company received 6.5 million manats in concessions for imported equipment.
The launch of the facility marks a new stage in the development of Azerbaijan’s pharmaceutical industry. All stages of medicine production — from raw materials to finished products — will be carried out locally. The new enterprise will contribute to strengthening the pharmaceutical sector, supporting local production, and increasing Azerbaijan’s export potential by manufacturing competitive products that meet domestic and international standards.
The facility will also serve as a training base for professional personnel in the pharmaceutical field. Under the quadrilateral Memorandum signed between Scandens Pharmaceutical Industries Ltd, Azerbaijan Medical University, Hungary’s University of Pécs, and the Pannon Pharma company, short- and long-term training and internship programs for pharmaceutical and non-pharmaceutical specialties will be implemented.
President Ilham Aliyev launched the facility.
A total of 710 solar panels with a combined capacity of 450 kW/h have been installed on the roof of the facility, enabling it to meet approximately 40 percent of its energy consumption through renewable sources.