Hadrut qəsəbəsində inşa edilmiş məscidin açılışı olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 14-də Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsində inşa olunmuş məscidin açılışında iştirak edib.
“PMD Projects” MMC-nin direktoru Nəriman Topçubaşev əvvəlcə dövlətimizin başçısına inşası davam edən Hadrut yaşayış məhəlləsi barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, hazırda Hadrut qəsəbəsində “PMD GROUP” tərəfindən 28 ədəd ikimərtəbəli fərdi evin tikintisi aparılır. 3,6 hektar ərazini əhatə edən inşaat işləri sürətlə, eyni zamanda, yüksək keyfiyyətlə icra olunur.
Prezident İlham Əliyevə qəsəbədə inşa edilmiş məscid barədə də məlumat verildi.
Qeyd edək ki, bu məscidin təməlini dövlətimizin başçısı 2021-ci ilin oktyabrında qoyub.
Məscidin minarəsinin hündürlüyü 25 metrə yaxındır. Burada eyni vaxtda 210 nəfərin ibadət etməsi mümkün olacaq. Birinci mərtəbə kişilərin, ikinci mərtəbə isə qadınların ibadət etməsi üçün nəzərdə tutulub. Məscidin fasadında milli ornamentlərə uyğun xüsusi bəzək elementlərindən istifadə olunub.
Torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsindən sonra Azərbaycan dövləti tərəfindən həmin ərazilərimizdə Ermənistan tərəfindən dağıdılmış dini-tarixi abidələrin əvvəlki görünüşünə uyğun bərpası, həmçinin yeni məscidlərin inşası istiqamətində ardıcıl işlər görülür.

New mosque inaugurated in Hadrut settlement
On September 14, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the inauguration of a newly constructed mosque in the Hadrut settlement of the Khojavend district.
Nariman Topchibashev, Director of “PMD Projects,” first briefed the head of state on the ongoing construction of the Hadrut residential quarter.
“PMD GROUP” is currently building 28 two-story individual houses in Hadrut. The construction, covering an area of 3.6 hectares, is being carried out swiftly and with high quality.
President Ilham Aliyev was also informed about the mosque constructed in the settlement. The foundation stone for the mosque was laid by the head of state in October 2021.
The mosque’s minaret stands approximately 25 meters tall. It is designed to accommodate up to 210 worshippers at a time, with the first floor designated for men and the second floor for women. The facade of the mosque features decorative elements inspired by national ornamental patterns.
Following the liberation of Azerbaijan’s territories, the Azerbaijani state has consistently undertaken efforts to restore religious and historical monuments destroyed by Armenia in these areas, as well as to construct new mosques.