İlham Əliyev Bakıda Zəfər parkında aparılan tikinti işləri ilə tanış olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Bakıda Zəfər parkında aparılan tikinti işləri ilə tanış olub.
“PMD Projects” şirkətinin direktoru Nəriman Topçibaşev parkda görülən işlər barədə dövlətimizin başçısına məlumat verdi.
Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 3-də imzaladığı Sərəncamda Azərbaycan xalqının Vətən müharibəsində göstərdiyi misilsiz qəhrəmanlığın və qazandığı möhtəşəm tarixi Zəfərin yaddaşlarda yaşadılması və ictimaiyyətə nümayiş etdirilməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Bakıda Vətən Müharibəsi Memorial Kompleksinin və Zəfər Muzeyinin yaradılması tapşırılmışdı. Sərəncamdan dərhal sonra Vətən Müharibəsi Memorial Kompleksinin və Zəfər Muzeyinin layihələri hazırlandı və tikinti işlərinə başlanıldı.
Qeyd edək ki, 2023-cü il sentyabrın 27-də Anım Günündə Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakıda inşası davam etdirilən Zəfər parkında olublar. Dövlətimizin başçısı və birinci xanım burada görülən işlərlə tanış olublar.
8 Noyabr prospektində inşa olunan Zəfər parkının ərazisi doqquz hektardan çoxdur.
Parkın girişində 44 tağ elementindən istifadə edilib. Tağlar Qələbəyə aparan rəmzi yolun başlanğıcını tərənnüm edir. İnşası davam edən tağın hündürlüyü 44 metr, eni isə 22 metrdir.
Parka keçid hissədə 8 Noyabr - Zəfər Gününü əks etdirən memorial abidə ucaldılacaq. Abidə Zəfər Gününü və sarsılmaz birliyi təcəssüm etdirəcək. Memorial abidənin ətrafında Qarabağ xalçalarındakı naxış və bəzək elementlərini əks etdirən yaşıllıq salınacaq.
Zəfər Muzeyinə park ərazisindən iki istiqamətdə giriş olacaq. Sahəsi 9 min 200 kvadratmetr olan muzeyin yan divarında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan əsgər və zabitlərin adları qeyd ediləcək.
Ziyarətçilər muzeyi gəzdikdən sonra park hissəsinə daxil ola biləcəklər. Zəfər parkında, həmçinin tematik bağça, kaskad tipli şəlalə, Qarabağ yaddaş bağçası və parka ümumi baxış nöqtəsi yaradılacaq. Parkın sonunda Azadlıq Bayrağı Meydanının inşası da nəzərdə tutulur.
Yaddaş bağçası parkın son hissəsində yaradılacaq. Bu hissəyə enən cığır hündür haşiyəli çiçək və yaşıllıqlarla əhatə olunacaq. Yaddaş bağçasının ətrafında istirahət guşələri yaradılacaq, oturacaqlar qoyulacaq. Su hövzəsinin mərkəzində isə Azərbaycan Bayrağı dalğalanacaq.

Ilham Aliyev inspected progress of Zafar Park construction in Baku
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev inspected the ongoing construction of the Zafar Park in Baku.
Nariman Topchibashev, Director of “PMD Projects”, briefed the head of state on the developments in the park.
In a decree signed on December 3, 2020, President Ilham Aliyev instructed the establishment of the Patriotic War Memorial Complex and the Victory Museum in Baku.
On September 27, Remembrance Day, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the construction site of the Zafar Park. The head of state and the First Lady familiarized themselves with the progress of the work.
The Victory Park, located on 8 November Avenue, covers an area of over nine hectares. The park’s entrance features 44 arch elements, symbolizing the beginning of the symbolic road to Victory. The arch under construction stands at 44 meters in height and 22 meters in width.
A memorial monument commemorating November 8 – Victory Day will be erected at the park’s entrance. The monument will symbolize Victory Day and unshakable unity.
The Victory Museum, accessible from two entry points within the park, will occupy an area of 9,200 square meters and will display the names of soldiers and officers who sacrificed their lives for Azerbaijan's territorial integrity on its side wall.
Visitors will have access to the park area after touring the museum. The park will also feature a thematic garden, a cascading waterfall, the Karabakh Memory Garden, and a general viewpoint overlooking the park. Additionally, plans include the construction of the Freedom Flag Square at the park's end.