Dayanıqlı Tikinti Zirvəsi Sammiti 2025 uğurla həyata keçirildi
10 aprel 2025-ci il tarixində “PMD Projects” MMC-nin və“Azərbaycan Sənaye Təhlükəsizliyi Assosiasiyası” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Sea Breeze Resort”da “people. planet. prosperity.” konsept mesajı ilə ikinci “Sustainable Construction Summit” (Dayanıqlı Tikinti Zirvəsi) tədbiri keçirilib.
Zirvə bir bütöv günü əhatə etməklə Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimovun, “PMD Projects” MMC-nin direktoru Nəriman Topçibaşevin, Azərbaycan Respublikası Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədr müavini İlqar İsbatov və “Azərbaycan Sənaye Təhlükəsizliyi Assosiasiyası” İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Xəlilzadənin açılış nitqlərindən, “Dayanıqlı Yaşıl Tikinti Bəyannaməsi” üzrə müzakirələrə həsr olunmuş “Follow-up” adlı Davos tipli paneldən, “Açıq söhbət” adlı eksklüziv sessiyadan, PMO.az-ın dəstəyi ilə keçirilmiş vörkşopdan, eləcə də “The Builder’s Awards” təltifetmə mərasimindən ibarət olmaqla 7 spiker, həmçinin 250 nəfər rəhbər, idarəçi və qərarverici şəxslərin iştirakı ilə təşkil olunub.
“Green Public” startapının hə¬mtə¬sisçisi Tural Yusifovun moderatorluğu ilə keçirilmiş “Follow-up” adlı panelin spikerləri Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru Gülçöhrə Məmmədova, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədr müavini İlqar İsbatov, “PMD Projects” MMC-nin direktoru Nəriman Topçibaşev, “Kristal Abşeron” MTK-nın Müşahidə Şurasının sədri Mahayət Nəbiyev olublar.
Paneldə şəhərsalma və inşaat sahəsində mövcud trendlər, dayanıqlı tikinti həlləri və layihə idarəçiliyinin əhəmiyyəti müzakirə olunub. Sözügedən sahədə yerli və beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı və innovativ yanaşmaların tətbiqi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan – Rusiya İşgüzar Şurasının İdarə Heyətinin sədri və “Sea Breeze Resort”un sahibi Emin Ağalarov isə çıxışı zamanı vurğulayıb ki, müasir tikinti layihələri ekoloji tarazlığı qorumaqla yanaşı, uzunmüddətli sosial və iqtisadi fayda da təmin etməlidir.
“Açıq söhbət” adlı eksklüziv sessiyada “NEF”in İdarə Heyətinin sədri və “Galatasaray”ın sabiq rəhbərlərindən biri olan nüfuzlu iş adamı Erden Timur, “Neo Portföy”ün İdarə Heyətinin sədri Bekir Yener Yıldırım, həmçinin Özbəkistanın Azərbaycandakı fəxri konsulu Kənan Cəlilov, “Huner Group”un təsisçisi və baş direktoru Ehtiram Quliyev çıxış ediblər. Paneldə yaşıl tikinti həlləri, iqtisadi səmərəlilik və liderlərin dayanıqlılıq sahəsindəki rolu müzakirə olunub. Həmçinin açıq və dərin müzakirələr zamanı aktual suallar cavablandırılıb və dayanıqlı tikintinin inkişafına dair yeni yanaşmalar təqdim edilib.
“The Builder’s Awards” təltifetmə mərasimində ölkəmizdə tikinti sektorunun inkişafına töhfə verən şirkətlər mükafatlandırılıb.

The Sustainable Construction Summit 2025 was successfully held
On April 10, 2025, the second "Sustainable Construction Summit" was held at the "Sea Breeze Resort" with the message concept of "people. planet. prosperity." organized jointly by "PMD Projects" and the Public Union of the Azerbaijan Industrial Safety Association.
The summit, which spanned an entire day, featured opening speeches by Nariman Topchibashev, Director of "PMD Projects" LLC, Vugar Karimov, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, Ilgar Isbatov, Deputy Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, and Orkhan Khalilzada, Chairman of the Board of the Azerbaijan Industrial Safety Association. It also included discussions on the “Sustainable Green Construction Declaration” through a Davos-style panel, an exclusive "Open Conversation," interactive sessions, and the "The Builder's Awards" ceremony. The event was attended by 7 speakers and 250 leaders, managers, and decision-makers.
The panel discussed current trends in urban planning and construction, sustainable building solutions, and the importance of project management. Ideas were exchanged on the development of local and international cooperation in this field, as well as the application of innovative approaches.
"Open Conversation" session included notable speakers such as Erden Timur, Chairman of the Board of "NEF" and former president of "Galatasaray," Bekir Yener Yıldırım, Chairman of the Board of "Neo Portföy," as well as Kenan Celilov, Honorary Consul of Uzbekistan in Azerbaijan, and Ehtiram Guliyev, Founder and CEO of "Huner Group." The panel discussed green construction solutions, economic efficiency, and the role of leaders in sustainability. In addition, open and in-depth discussions addressed current questions, and new approaches to the development of sustainable construction were presented.
During "The Builder’s Awards" ceremony, companies that contributed to the development of the construction sector in our country were honored.